light
logo
legenda pokračuje

garážgaráž

Renovace boční opěry sedaček:

Už delší dobu jsem si říkal,že bych měl něco udělat se svými sedačkami v GTi. Spodní sedáky byly takové rozmačkané. Sháněl jsem jestli jdou ještě koupit,ale už smolík pacholík. Tak jsem dal pár inzerátů,že bych nějaký zachovalý koupil.Taky nic. A když jsem byl tuhle u Jepíka kvůli spoilerům,tak povídal že u těch svých dal na bok výztuhy a vypadaný molitan docpal. Jsem si říkal,to bych taky mohl a až někdy bude trochu času,tak se do toho pustím. Čas samozřejmě nebyl,tak si o to museli sedačky říct samy.Ve čtvrtek se mi totiž řidičova zlomila vejpůl a bylo vymalováno.Takže večer rychle přehodit od spolujezdce,ať je na čem sedět a o víkendu je program jasný. Pokud však Vaše sedačka vypadá takto, tak už dál ani nečtěte a hledejte zachovalejší.

Co budeme potřebovat:
Pár slušných sedaček, molitan ,nejlépe z nějaké jiné autosedačky, Tepelně tvarovatelnou plastickou hmotu, kartonový papír, vrtačku a vrtáky, horkovzdušnou pistoli, kožené(koženkové) rukavice, alespoň dvoje různé kleště, nůž, lihový fix, malá velká gola + nástavce, křížový šroubovák, krabička na sponky, nůžky na plech, pilníky, lepící pásku vyztuženou tkaninou, povolovač šroubů(WD 40,…), nůžky, kladívko, jehlu a nit, metr a grafitovou vazelínu. Dále jsou vhodné pákové nůžky na plech a ohýbačka plechu,ale když nejsou, taky to jde.

Sedačky ven z auta.
Drží na 5 šroubech (originál 40ka torx) každá, ale ne vždy se Vám je podaří povolit, rádi zarezávají. Takže nejdřív je lepší je večer odspodu nastříkat nějakým povolovačem šroubů WD 40 ideální. A pak to ráno zkusit. Když povolíte všechny ještě nemáte vyhráno, často se zakousnou před koncem a torx se v hlavičce rád protočí. Pak už přijde na řadu jen pilka a vrtačka.

Sedačky jsou venku.
Teď sundat spodní držák s pojezdy a plastovou lištu na boku. Ta je na třech šroubkách(originál křižák samořezka), pohoda, ale pak je ještě potřeba sundat plastovou krytku páčky zvedání sedačky, jinak nejde převléknout. A mrchy páčky někdy pěkně držej. Držák s pojezdy je na čtyřech šroubech s torxi v hlavičce.To bývá bez problémů

A máme holou sedačku.
Je potřeba odčalounit spodní sedák. Takže kleště, alespoň dvoje a začít sundávat drátky, které drží čalounění. Pozor, vezměte si nějakou krabičku a rovnou s nimi do ní, pak by jste je marně hledali, kor když to budete dělat někde na hlíně a ne na dlažbě. Bude se na vás sypat rozdrolený molitan,ale to tak bývá. Na sedící straně pozor, je zde nalepen suchý zip, až budete sundávat potah, ať ho nevytrhnete z molitanu, ničím ho tam už pak nenalepíte. A kousek za nim je výztužná tyčka, která je přidělaná třemi drátky rovnou do oček v sedačce, látka se ráda po těch dvaceti letech trhá.

Kontrola rámu.
Spodní sedák dejte bokem a prohlídněte si rám sedačky. Koukejte opravdu pozorně, jeden přehlídnutý prasklý svár za pár měsíců budete možná čalounění sundávat znova a to se Vám určitě chtít nebude. Rámy jsou k sobě prakticky jen přibodovány na spodním rámu a tam to bývá rozlámané, svařit a pořádně. Stejně tak i boční výztuhy spodního sedáku,taky se rády lámou.

Spodní sedák je odčalouněn.
Co s nim, když je na kusy? No pokud pokud není opravdu na cáry, tak ho zkuste spravit takhle: Ale třeba to spravíte i jinak. Je zapotřebí nějaká lepenka vyztužená látkou, molitan a nůžky. Sedák vyklepte a vyluxujte od zbytků molitanu. Nastříhejte si potřebný kousky molitanu ze starý sedačky a za pomocí lepenky to dejte do podobného stavu jak to asi vypadalo kdysi. Je tu i ta možnost že se chybějící molitan vyplní montážní pěnou. Takže nejdříve nastříkat vodu tam kde budete dávat pěnu, zapěnit a zase nastříkat vodou. Nechat tak půl dne schnout a ořezat. (Je to zdlouhavější, špinavější, pracnější a pěna se pak případně může rychleji rozdrolit)

POZOR Vyměňte spodní sedák od spolujezdce za řidičův. Jsou shodné a tak lepší strana bude pak zase směrem ke dveřím.

Teď už by jen stačilo zase začalounit a hotovo. Ale to by jste to mohli dělat za půl roku znova,lepenka ten tvar neudrží,ale jak je libo.Jsou to vaše sedačky.

Plastové výztuhy.
Co k tomu?: Tepelně tvárnou plastickou hmotu nejlépe v tabuli, pákové nůžky na plech, ohýbačku plechu (není podmínkou, ale jde to lépe), horkovzdušnou pistoli, nůžky na plech, vrtačku, malé samořezky, šroubovák, kožené rukavice, kartonový papír, lihový fix a dvě šikovný ruce.Na papír si obkreslete tvar bočnice, ten přeneste na vhodně ustřižený kus plastu, přidejte kus, který bude držet zespodu a na nůžkách zevrubně ostříhejte. Pak důkladně nahřejte plast v místě ohybu a na nůžkách ohněte do téměř pravého úhlu. Spodní část přišroubujte zespodu k spodnímu rámu dvěma samořezkami. Vložte spodní sedák, vhodně obkreslete přesný tvar, aby kopírovat obrys. Od něj následně ještě 1cm odeberte, vadil by potahu při čalounění. Pak je zapotřebí začít tvarovat přesně podle rámu a sedáku. Takže nahřívat hmotu horkovzduškou a druhou rukou v rukavici tvarovat a tvarovat. Do výsledného tvaru je pak ještě třeba udělat díry pro šrouby uchycení rámu s posuvem a plastové lišty na boku. Ve spodu nesmí plastová výztuha přesahovat přes rám, pak by Vám to nešlo začalounit! To samé uděĺejte na druhé stran.

Výztuhy jsou hotové, jde se čalounit.
Osobně jsem si myslel že tohle bude už jen detail nakonec, ale strávil jsem u toho nejvíc času. Ty pitomý drátky nejsou tak foremný jak jsem si myslel. Nezapomeňte sešít všechny povolený švy a potrhanou látku. První co musíte je na dosedací straně přichytit výztužnou tyčku třemi drátky do oček v sedačce.Pak spojit obě strany suchého zipu, prostrčit řetízky skrz sedák a procpat látku s další výztužnou tyčkou mezi spodním a zadním sedákem.Pak už se jen obrnit trpělivostí, vzít dvoje kleště a cvakat drátky tam kde byly předtím. Výsledek by mohl vypadat asi takhle:

Teď už Vás čeká jen opět nasadit rám s pojezdy,
ale je díky pružinkám jak živej, tak pozor na zuby, a boční lištu. Čtyři šrouby s torxem na rám a tři samořezky. Pokud jste zapomněli udělat do bočních výztuh zespodu díry, tak teď na to určitě přijdete. Dejte pozor aby jste spodní rám dali správný, ty zaměnit nejdou!

A nakonec sedačku ne své místo do auta.
Pět šroubů s torxem a přišroubovat pojezdový rám k podlaze. Důležité všechny šrouby namažte grafitovou vazelínou a nešetřete s ní. Jednou by se to mohlo hodit, až zase budete sedačky vyndávat, půjdou jak kdyby jste je tam dali před tejdnem.

Pro Ty, kteří nemáte sedáky GTi (s bočním vedením), sedáky se dají ještě v Peugeotu koupit.


Gordy gordy@seznam.cz