light
logo
205 malá velikostí, ale se lvím srdcem

úpravy & závodyúpravy & závody

Zástavba motoru TD ze 405 do 205:


Již dlouho bylo mým snem do mého peugeotu 205 1,8 D namontovat motor 1,9 TD. Jednak proto, že stávájící motor byl již jaksi po smrti (špatné zimní starty, značná potřeba oleje, přehřívání a mizerný výkon motoru), a také proto, aby to trochu jelo :. Po delší době čekání na dobrou nabídku se ke mně dostal správný motor a tak přestavba mohla začít. A v tomto článku bych vás rád seznámil s peripetiemi, které mě a Jirku Wolfa během přestavby provázeli.

Na začátku byly 3 automobily: můj Peugeot 205, což bylo GTI s implantovaným dieselovým motorem. Hicsova-Gotrekova bouraná 405 1,9 TD nový model z přelomu roků 92/93 a zdánlivě bezvýznamná Huličova 205 1,9 GTI Griffe rok 90, kterou jsem koupil na náhradní a tuningové díly, která původně vůbec neměla s výměnou motoru souviset.

Auta byla připravena na dvorku u Wolfů a přestavba mohla začít. Nejdříve jsme obě auta odstrojili, abychom měli více prostoru pro vyndání a usazení motoru.(foto1) Odmontovali jsme masku, nárazník, světla, sahary a ventilátory , chladič, vzduchový filtr, intercooler, akumulátor. Dále bylo nutné odpojit od motoru veškeré kabely, hadičky a hadice, pak jsme odpojili výfuk, táhla řazení, lanko spojky, pojistné lanko zpátečky, náhon tachometru, lanko plynu. Potom jsme vypustili olej z převodovky a demontovali poloosy.

Motory byli připraveny na vyndání z karoserie a vzhledem k tomu, že jsme neměli k dispozici kladku ani jiné zvedací zařízení, tak nám s vyndáním motorů pomohla celá mužská část Wolfovic rodiny. Jen bych chtěl podotknout, že motor jsme měnili včetně převodovky, tudíž převodovka byla stále na motoru.

Motory byly venku a Jirka jako dvorní elektrikář začal chystat elektrické zapojení turbodieselového motoru na stávající gétéíčkovou elektroinstalaci mé 205. Z 205-ky Jirka odstranil nepotřebné dráty, které zbyly ještě z původního GTI a dále kabeláž motoru. Ze 405-ky jsme vymontovali celý motorový svazek a ten připojili přímo na pojistkovou desku ve 205-ce. Nebylo to jednoduché, ale Jirka je velmi šikovný chlapec a po mnoha hodinách úporného zapojovaní a vypojovaní a opětovného zapojovaní fungovalo vše jak mělo.

Elektrika byla nachystána a tak jsme začali chystat uložení motoru. Prohlédli jme všechny silentbloky a použili ty v nejlepším stavu, pravý jsme vzali ze 405-ky, levý na převodovce z Huličova Griffečka, reakční byl také ze 405-ky. Dále jsme ze 405-kové převodovky odmontovali držák silentbloku a místo něj namontovali 205-kový.

Dále bylo nutné z TD motoru odstranit servopunpu, protožo by se do 205-ky nevešla. Povolili jsme tedy řemen a sundali servopumpu a alternátor včetně jejich společného držáku. Na TD motor jsme namontovali držák alternátoru ze 205-ky. Nejprve jsem chtěl namontovat alternátor z mé 205, ale vzhledem k tomu, že měl špatnou diodu a že dával jen 50 ampér a ten ze 405-ky byl 90-ti ampérový, namontovali jsme alternátor ze 405-ky. Ale 405 má jiný průměr řemenic a proto nepasoval ani jeden řemen. Ze 405 byl dlouhý, protože již nepoháněl servopumpu a z 205 byl krátký, protože 205 má menší řemenice. Nakonec jsme na alternátor ze 405-ky dali řemenici z 205-kového alternátoru a použili 205-kový řemen a problém byl vyřešen.

Přípravy byly hotovy a opět za pomoci mužské části rodiny Wolfových jsme motor dali do auta. Kupodivu to šlo lépe než vyndání motoru ven. Motor do auta sedl jako jistá zadní část těla na hrnec a tak jsme utáhli veškeré šrouby držící motor. Motor byl v autě. Zapojili jsme elektriku a zkusili motor nastartovat a k velké radosti všech chytil. Jirka je prostě dobrej. Tudíž zbývala poslední fáze přestavby a tou bylo zapojení všech hadic a mechanických částí motoru.

Při této poslední fázi bylo nutno vyřešit několik problémů a tato fáze byla nejnáročnější. Na většinu problémů jsem byl po konzultaci s mnoha lidmi připraven. Jejich řešení bylo jednodušší než jsem čekal, ale pak se objevil problém který jsem nečekal, ale ten nám pomohlo vyřešit Huličovo GTI. Ale vezmeme to popořádku.

První problém se týkal poloos. Poloosy z 205 a 405 se mírně lišily svou délkou. Proto jsem poloosy rozpojil v tripoidním kloubu a spojil převodovkovou část ze 405-ky s nábojovou částí z 205-ky. Je třeba si dávat pozor, ať se vám nerozsype ložisko z tripoidu, skládal jsem ho půl dne. Po složení poloosy pasovali a jeden problém byl za námi.

Další problém, před kterým jsem byl varován, bylo spojkové lanko. Ve 205-ce a 405-jsou odlišně ovládané spojky, jedna je tažná a druhá tlačná. U 205-ky se páka pohybuje směrem ke kabině, u 405-ky směrem od kabiny. A proto mají odlišná spojková lanka. 205-kové je oproti 405-kovému o dost kratší, ale 405-kové má zas konce které do 205 nepasují. Já jsem nakonec použil originál lanko z 205-ky a namontoval tak, že lanko je upevněno napevno k držáku a bowden se opírá o páku spojky. Při sešlápnutí spojky bowden do páky zatlačí a tím spojku rozpojí. Funguje to bezvadně.

Jako další jsme, jsme museli nastavit bowden plynového lanka asi 10 cm dlouhou trubičkou, poté již lanko pracuje jak má.

Při zapojování táhel řazení na převodovku se objevil již zmíněný nepředpokládaný problém. Páka na převodovce na kterou se připojuje táhlo je na 405-ce úplně jiná než na 205. Řekl jsem si:"V pohodě, použijeme páku z mé původní převodovky", ale to jsem netušil, že obě páky mají jiný způsob připojení na ovládací hřídel převodovky. Tak jsme přemýšleli co s tím a jako jediné řešení se jevilo obě páky rozříznout a správné části opět svařit k sobě. Ale to naráželo na další problém a to ten, že nebyla svářečka. V tom se Jirka podíval na převodovku z Huličova auta a tam byla páka správná, takže situace byla zachráněna. Tímto Huličovi děkuji.

Výfuk jsme museli složit ze dvou částí. První část od svodů pod auto jsme použili ze 405 a na ni připojili zbytek z 205-ky. 405-ková část se musí trochu upravit v oblasti řadící páky, protože pokud se neupraví, je velmi blízko táhel řazení a špatně se řadí zpátečka. Jako další bylo nutné vyřešit chladič. 405-ka má chladič s expanzní nádobkou, 205-ka má expanzní nádobku zvlášť. 405-kový chladič je moc velký a do 205-ky se nevejde, tak jsme muselo použít původní chladič z 205-ky. Aby to fungovalo bylo nutné některé hadice zkrátit, některé nastavit a některé napojit k sobě. Vzhledem k tomu, že na motoru je intercooler, se expanzní nádobka nevešla na své původní místo, jsme ji umístili na nový držák vedle akumulátoru.

Po zprovoznění chlazení zbývala poslední věc a tou bylo smontovat sání. Nasadili jsme intercooler, hadici k filtru a na ni jsme chtěli nasadit airbox. Ze 405-ky byl moc velký, tak jsme šáhli po 205-kovém, ale i ten po několika úpravách byl velký a do motorového prostoru se nevešel. Nakonec jsem koupil sportovní vzduchový filtr. Pak už jen zbývalo namontovat sahary, světla, nárazník, masku a bylo hotovo.(foto2) Auto jede jako z praku a už má s novým motorem najeto přes 5000 km bez nejmenších problémů. V plánu je ještě nasávač na kapotu pro přívod vzduchu na intercooler a další drobné úpravy.

V závěru bych chtěl velmi poděkovat Jirkovi Wolfovi za velkou pomoc, celé jeho rodině za poskytnutí azylu pro přestavbu a pomoc při manipulaci s motory a také bych rád poděkoval Huličovi za díly o kterých jsem neměl tušení, že je budu potřebovat.


Zoby